Na polskim rynku dostępne są dziesiątki projektów domów standardowych, jednakże pomimo  tego trudno jest stwierdzić, który projekt zagwarantuje nam budynek piękny, praktyczny, a do tego dość tani w utrzymaniu, co jest tak samo istotnym, jeśli nie najbardziej znaczącym czynnikiem wyboru. Każda osoba chce zbudować trwały dom, wykorzystując jak  najmniejsze koszty, ale podobnie istotne jest, by w podczas korzystania z niego nie powodował on dalszych kosztów, z uwagi na specyfikę jego budowy. Warto zastanawiać się nad tą sprawą już na etapie wybierania projektu.

Takie projekty potrafią przykuć naszą uwagę efektownymi wizualizacjami, jednakże czasami wychodzi na to, że kiedy dokonujemy wyceny realizacji jakiegoś projektu, jesteśmy w szoku.

Wtedy też niektórzy próbują rozmaitych metod na zmniejszenie kosztów, co prowadzi ostatecznie do adaptacyjnych zmian, odmieniających pierwszy kształt projektu.

Dlatego powinno się zwracać uwagę na kilka czynników, jakie mogą ustrzec przed dużymi kosztami.
strona
Podstawowa kwestia na jaką musimy zerknąć podczas wyboru projektu, to jego część wewnętrzna, a nie elewacja z zewnątrz. Co prawda to ona zazwyczaj najbardziej przykuwa spojrzenia, ale ją zawsze można później urozmaicić i ulepszyć, również prostymi środkami, i to tuż po wykończeniu całości.

Kiedy myślimy za to o układzie czy powierzchni pomieszczeń wewnątrz budynku, tu wszelkie zmiany są już trudniejsze, potrzebują dużego nakładu finansowego i dodatkowo doprowadzają do długich i problematycznych remontów. Zmian wykonywanych na elewacji zewnętrznej prawie się nie czuje i nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu wnętrza. Jeszcze jedna sprawa to kształt domu. Tu dobrze jest skupić się na projektach, w jakich jest on w miarę zwarty. Takie kształty budynku, czyli np. prostokąt lub kwadrat są najbardziej ekonomiczne, ponieważ wszelkie wykusze zwiększają koszt budowy, z uwagi na większą ilość pracy, albo dodatkowe elementy. Domy o nierównych kształtach sprawiają również, że ciepło w pomieszczeniach rozmieszcza się nierówno, krążąc po wszystkich zakamarkach i przyczyniając się do powiększenia kosztów ogrzania domu..