Metod na pozbycie się nieprzydatnych kilogramów jest wybitnie wiele. Większa część z nich występuje w postaci diet, gdzie wprowadzenie stricte wyznaczonego jadłospisu mieści przełożenie w szybszym spalaniu tłuszczu oraz ogólnym obniżeniu masy ciała. Jeśli gra toczy się o diety, to pośród nich wolno dokonać najogólniejszego podziału na niskokaloryczne plany żywieniowe, których cechą reprezentatywną jest to, że zezwalają na przede wszystkim szybką stratę zbędnych kilogramów. Nie bez powodu definiowane są potocznie natychmiastowymi programami odchudzającymi. Drugi rodzaj diet, to takie, jakie pozwalają na metodyczne, jakkolwiek nieznaczne obniżanie masy ciała.

Spoglądając na leżący wokół świat oraz ludzi, jacy w nim istnieją można dopatrzeć się wielu składników wskazujących na powszechne trudności z otyłością.

Taki stan rzeczy jest bezpośrednio połączony z nieodpowiednim stylem życia, a dokładniej rzecz ujmując niezdrowym sposobem żywienia.

Jednak w tej całej sytuacji można dostrzec miarodajne atuty, bo coraz to większa ilość ludzi na świecie rozpoczyna dostrzegać minusy nieodpowiedniego sposobu żywienia, bezpośrednio wpływające na zły stan zdrowia oraz mało pociągający wygląd zewnętrzny.

Przyczyną tego wszystkiego są kalorie, jakie dostarczane do organizmu w nadmiernie dużych ilościach odkładają się w postaci tłuszczu. Podejściem na walkę z masą tłuszczową są programy odchudzające.

Jadłospisy takich programów stworzone są na niskokalorycznych posiłkach. Mowa w tym czasie w głównej mierze o dietach, jakie nastawione są przede wszystkim na odchudzanie, w przypadku, jakich strata zbędnych kilogramów następuje w bezzwłocznym tempie, co ma przełożenie na poprawę zewnętrznego wizerunku i kondycji..