Oglądając rozmaite projekty domów, rozmyślamy często, który z nich okaże się najmniej kosztowny do ukończenia i ekonomiczny w dalszym utrzymaniu.

Sporo z nich wygląda ciekawie, lecz w praktyce okazuje się generować spore koszty.

Nieraz zależy to od teoretycznie nieistotnych części.

Powinno się szczególnie zwrócić uwagę na kilka elementów domu, dzięki którym da się sporo zaoszczędzić.

Pierwszym z nich jest dach. Naturalnie bardzo powszechne są obecnie dachy o kilku spadach. Naprawdę mogą one wyglądać ładnie, choć są nawet dwukrotnie bardziej kosztowne od typowych dachów dwuspadowych, o zbliżonej powierzchni. Duży koszt powodują krawędzie dachów wielospadowych, jakie wymagają stosowania droższych –akcesoriów. Przy dachach tych kosztowne są również prace dekarzy, termin realizacji jest długi a ponadto jest spore ryzyko, że pojawi się nieszczelność. Dlatego osoby, jakim zależy na niskich kosztach jak i prędkim zakończeniu prac, mogą wybrać projekty z dachem dwuspadowym. Od niedawna preferowane są domy parterowe, niskie i rozłożyste. Nieraz jednak powierzchnia działki wskazuje na potrzebę użycia piętrowego projektu, posiadającego poddasze. Wtedy należy zwrócić uwagę, jaka jest wielkość ścian – musi ona być jak najwyższa, ponieważ wówczas użytkowa powierzchnia poddasza może być większa nawet do 40%.

W innej sytuacji może stać się potrzebne podnoszenie dachu, co oczywiście powoduje koszty, lecz także powinno być zgodne z planami miejscowego zagospodarowania.


Wybierz rzetelnego pożyczkodawcę korzystając z naszego rankingu!
Kolejna sprawa ważna w trakcie wyboru właściwego projektu budynku to jego powierzchnia.

Niektórzy poszukujący zajmują się wyłącznie większymi projektami, a w istocie tak znaczna powierzchnia często jest nieużywana. Należy kłaść też uwagę na to, aby w domu było niewiele przedpokoi, a większa ilość użytkowej powierzchni, przez co także małe pokoje wydają się większe.

Mówi się, że dla standardowych rodzin wystarczyć może dom o powierzchni pomiędzy 130 a 160 m2 i na takich projektach najkorzystniej byłoby się skupić, bo znaczna powierzchnia będzie tylko generować niepotrzebne koszty..