Cukrzyca już od wielu lat kategoryzowana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z trudem jednoznacznie wskazać jakie czynniki ją powodują. Miarodajne jest, że schorzenie to ma uwarunkowania genetyczne. Na wzmożony przyrost zachorowalności oddziałują jednak także niewłaściwe przyzwyczajenia żywieniowe, jakie duża część społeczeństwa pielęgnuje bez ustanku od lat. Z cukrzycą wolno żyć! Dla wielu ludzi diagnoza cukrzycy brzmi jak kara. Często okazuje się jednakże, że dzięki obszernej wiedzy na temat tej choroby wolno skutecznie z nią walczyć.

I chociaż nie jest ona całkiem uleczalna to nic nie stoi na przeszkodzie, by przeciwdziałać jej rozwojowi.

Niezwykle ważna jest insulina, albowiem to oczywiście jej wytwarzanie oraz wchłanianie w czasie cukrzycy jest zaburzone.

W dodatku zaleca się, by wdrożyć w swoje powszednie przyzwyczajenia właściwy plan żywieniowy. Zdaniem profesjonalistów diabetykom przede wszystkim przyjacielska jest dieta Montignaca. Reguła jej działania opiera się na przyjmowaniu produktów żywnościowych o niskim indeksie glikemicznym. Wiadomości i dogłębne tabele można znaleźć na licznych serwisach internetowych traktujących o zdrowiu, dietach bądź chorobach. Cukrzycy mają istotne tendencje do prędkiego przybierania na wadze.

W tym konkretnym przypadku odchudzanie, z uwagi na przebieg chorobotwórczy, może być znacznie utrudnione.

Restrykcyjne diety redukcyjne mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, dlatego już po wstępnej diagnozie należałoby zatroszczyć się o to, by nie dopuścić do uporczywej nadwagi..