Pani w odmiennym stanie musi pielęgnować siebie szczególnie, ponieważ dba o dwa życia na raz.

Wiąże się to nie tylko z badaniami lekarskimi, ale także ze poprawnym odżywianiem.

Poza ruchem, kontrolą u medyka, dieta jest najważniejszym elementem dbania o zdrowie. Podstawą diety kobiety ciężarnej jest zbilansowanie posiłków.

Regułę, aby spożywać za dwoje trzeba odrzucić już na na początku, ponieważ jedyne, do czego doprowadzi to nadmiar kilogramów.
Istotne jest dodawanie składników potrzebnych matce oraz dziecku, czyli witamin, minerałów, składników zdrowotnych.

Niezbędne jest spożywanie warzyw oraz owoców.

Szczególnie istotne są warzywa, w których istnieją wszelkie niezbędne składniki. Żeby nie było nudno, warzywa dobrze jest gotować na parze, dzięki czemu są miękkie, zdrowsze, proste do przyswojenia i zdrowe.

Tak samo dobrze, korzystnie sprawdzają się sałatki z surowych warzyw, jednak należy je przed użyciem bardzo dokładnie umyć pod letnią wodą. Warto kupować warzywa na jarmarkach i z ekologicznych upraw, przez co ma się mocniejszą pewność, że rośliny nie są polewane szkodliwymi substancjami. Poza warzywami i owocami bardzo ważne jest spożywanie mięsa oraz nabiału. Jeśli nie jest się wegetarianką, ograniczenie mięsa do niewielkiej ilości nie jest korzystne. Zawiera ono wiele żelaza, niezbędnego kobietom w ciąży. Wraz z ewolucją malucha maleje się jego ilość w ciele rodzica, co może doprowadzić do anemii. Żeby jej zapobiec należy dostarczać niezbędny składnikdodatek w jedzeniu. Czerwone mięso dostarcza dużo żelaza, lecz powinno być spożywane jedynie raz na tydzień. Znacznie pozytywniejsze dla zdrowia i kondycji organizmu jest mięso z drobiu, grillowane albo gotowane. .