Współcześnie mikroskopy obejmują bardzo ciekawe spektrum gdyż znajdują się nie tylko w pracowniach, ale na dodatek w mieszkaniach.

To idealnie rozwiązanie na dodatek dla maluchów, którzy dzięki małemu urządzeniu mogą poszerzyć swoje umiejętności, zaspokoić wiedzieć jak i rozwinąć wyobraźnię. Mikroskop elektronowy to bardzo istotne narzędzie, które pozwala na badanie przedmiotów w powiększeniach, dzięki czemu bez wątpliwości zdołamy obserwować obiekty, które wielkością nie przekraczają 1 µm. Jedną z podstawowych zalet owego urządzenia jest duża rozdzielczość, która jest przypuszczalna dzięki wykorzystaniu krótkiej długości fal promieniowania. Na dodatek, mikroskopy tego typu, umożliwiają określenie charakterystyki powierzchnioraz składu mechanicznego środków. Przedmioty, które obserwować będziemy w wyniku mikroskopu elektronowego dzięki wiązce elektronów, która jest szybsza do wielkiej prędkości.

Elektrony emitowane ruszają się w stronę anody, z kolei wewnątrz kolumny mikroskopu muszą być warunki ogromnej próżni aby nie zakłócać ruchu elektronów oraz zapobiec jonizacji resztek gazów. Próżnia tworzona jest za pomocą dwustopniowego układu pomp próżniowych. Soczewki ulokowane w mikroskopach są albo elektromagnetyczne albo elektrostatyczne.

Ich atutem pozostaje możliwość uregulowania długości ogniskowej, przez zmianę prądu, który płynie przez cewkę, dlatego też co zmienia średnicę wiązki albo umożliwia dobrać stosowaneodpwoiednie powiększenie.

.